Jakie zmiany w branży handlowej
O tym, czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach w handlu, mówi TOMASZ SAK, dyrektor handlowy Kolportera:
2019-11-26, 13:11

Niedługo kończy się 2019 rok, a na przełomie roku w branży handlowej dochodzi zwykle do różnych zmian, często podatkowych. Czego więc możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach?  

TOMASZ SAK: – Wprowadzone przez poprzedni i zapewne utrzymane przez nowy rząd programy socjalne, takie jak Rodzina+ czy trzynasta emerytura, nadal będą powodować wzrost wartości rynku handlu artykułami spożywczymi, choć nie przypuszczam, by dynamika tego wzrostu była równie duża, jak w np. w 2017 roku, gdy wyniosła 5 proc.         

 

Co będzie z podatkiem od sprzedaży detalicznej?

– Jak wiemy, ten podatek na razie jest zawieszony, ale należy się liczyć z jego przywróceniem, po tym jak Sąd Unii Europejskiej wydał korzystny dla rządu wyrok. Największy podatek zapłacą duże sieci handlowe. Jeszcze przed wyborami rząd zastanawiał się nad ograniczeniem udziału marek własnych w ofercie sieci spożywczych. Jest prawdopodobne, że ten pomysł niedługo wróci.     

 

Duże zmiany czekają też rynek alkoholi i wyrobów tytoniowych.

– W 2020 r. wchodzi w życie wyższa akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Jak się szacuje, cena paczki papierosów wzrośnie średnio o 80 gr. Od lipca 2020 r.  zostanie też wprowadzona akcyza na płyny do e-papierosów – ok. 0,50 zł za mililitr liquidu, a więc za płyn w buteleczce 10 ml trzeba będzie dopłacić 5 zł. Podwyżka będzie więc znacząca.  Rynek wyrobów tytoniowych czekają zresztą  inne duże zmiany i nie jest to wyłącznie kwestia akcyzy. W 2020 r. za sprawą dyrektywy unijnej ze sklepów znikną popularne w Polsce papierosy mentolowe, a także inne papierosy smakowe oraz tytoń cięty zapachowy. To z kolei może zwiększyć zainteresowanie tzw. nowoczesnymi wyrobami tytoniowymi, czyli bezdymnymi papierosami, co w jakimś stopniu zmniejszy straty producentów i handlowców.  

 

Pamiętajmy też o zakazie handlu w niedzielę.

– W 2019 obowiązywał zakaz w trzy niedziele w miesiącu, w roku przyszłym obejmie praktycznie wszystkie, z wyjątkiem tych poprzedzających Wielkanoc i Boże Narodzenie. Ponieważ chodzi o jedną dodatkową niedzielę bez handlu, nie sądzę, by znacząco wpłynęło to na zmniejszenie obrotów sieci handlowych, ale też na pewno ich nie zwiększy. Oczywiście, niewykluczone są inne zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedzielę. Z informacji prasowych wynika, że rząd rozważa nowelizację ustawy tak, by w niedzielę oprócz właścicieli małych sklepów mogli też dorabiać jako sprzedawcy członkowie rodziny właściciela, a także emeryci, renciści i studenci. Druga zmiana poległaby na tym, że status placówki pocztowej przysługiwałby wyłącznie Poczcie Polskiej. A jak będzie, przekonamy się w najbliższych tygodniach.

 

KONTAKT / AUTOR
Dariusz Materek
Rzecznik prasowy
Kolporter
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.